Jeg skal gi ut hobbybøker!
- 2 days ago
- 3 min read

Helt siden jeg startet opp foretaket mitt i 2003, har jeg holdt mange kurs både i kalligrafi og bokbinding, og i løpet av alle de årene har det blitt laget mange kursbeskrivelser der jeg har beskrevet steg-for-steg alt fra hvordan man lager japanske bøker, "myke bøker", enkel bokbinding med hardt omslag og fotoalbum, til beskrivelser og eksempler på hva som er karakteristisk for bl.a. skrifttypen italic, minuskelskrift, uncial og ekspressiv kalligrafi.

Jeg har holdt kurs både på vårhalvåret og på høsten både i kalligrafi og bokbinding i mange år, men innser at jeg ikke kan holde på like mye som jeg har gjort til nå. Så kom ideen om å samle disse prosjektene og rett og slett utgi en hobbybok - en for bokbinding og en for kalligrafi. Jeg ønsker å tilpasse prosjektene, slik at de kan passe både for barn, unge og voksne som aldri har lagd bøker før, eller er nysgjerrig på å jobbe med bokstaver og kalligrafi.
Ved å utgi disse hobbybøkene kan jeg få frigitt tid til å jobbe med egne prosjekter, eller rett og slett hvile meg, lese bøker, eller jobbe i hagen. En annen fordel er at bøkene kan distribueres over hele landet, og på den måten vil jeg kunne nå ut til fler enn de som bor i nærheten og har mulighet til å gå på kurs hos meg.



Jeg har så vidt startet med å ta fotografier til bøkene og har fått hjelp av to fine ungdommer som lagde klisterpapir og sydde japanske bøker. De ville veldig gjerne komme tilbake, så da skal de få prøve seg på noen andre bøker og kanskje litt kalligrafi?
Neste helg skal jeg få besøk av to unge herrer som skal vise hvordan man finner fiberretning i papiret. De skal også få lagd noen enkle bøker og kanskje får de også leke litt med blekk slik at jeg også får startet på kalligrafihobbyboka.
Hvis det er flere barn og unge (eller voksne), som har lyst til å bidra og være "fotomodeller" i de forskjellige prosjektene, så er det bare å ta kontakt på e-post: tone@bokstaven.net. Jeg har dessverre ikke mulighet til å betale honorar, men man får med seg det man har lagd, og en kopi av hobbyboka når boken er lagd.
En ulempe med å lære bokbinding eller kalligrafi ut fra bøker er nettopp det at man ikke får den en-til-en undervisningen man jo opplever å få når man deltar på et kurs. På kursene kan man lettere få en forståelse for hvordan man skal holde kalligrafipennen, eller få med seg detaljene for hvordan man skal sy en bok. Videre kan det være en utfordring å få tak i utstyr og materialer. Jeg selger jo bokbinding- og kalligrafiutstyr og har tenkt litt på å lage begynner-kit som kan kjøpes i tillegg til bøkene. Jeg har også vurdert muligheten for folk å bestille ferdig oppkuttet materialpakke slik at man kan komme lettere i gang med de forskjellige bokbindingsprosjektene. Det kunne og vært moro å ha små QR-koder med videosnutter for å vise spesifikke teknikker som er vanskelig å beskrive. Alt dette er på tankestadiet nå, men det er viktig å tenke på mens man er i begynerfasen av prosjektet.
Til slutt må jeg jo si at det er utrolig gøy å ha slike prosjekter, og jeg håper virkelig jeg klarer å få det i land. Det er jo ikke akkurat billig å trykke opp bøker med fargetrykk. Heldigvis finnes det jo noen ordninger man kan søke om midler fra.
Jeg holder også på å tenke på å utgi noen barnebøker hvor jeg kombinerer bokstavtrykk og illustrasjon. Det er gøy å være kreativ igjen!
Jeg skal nyte sommeren og jobbe videre med mine kreative ideer. Håper du også får en fin sommer!

Comments